"The Knights" Chess club 2001-2004

Description

A forum covering "The Knights" Chess club activity between 2001 - 2004. Various local and international news from the World of chess.

Cornelia Dinca a devenit noua maestra FIDE a Canadei!

Submitted by ANdrei on Mon, 12/20/2004 - 13:41

As dori sa va spun cateva cuvinte despre Cornelia Dinca. Originara din Medias a emigrat in Canada cu familia in urma cu aproximativ 4 ani. In 2002 reuseste sa devina campioana Albertei la senioare iar in acelasi an participa la campionatele nationale desfasurate in Montreal. Organizatorii i-au decizia sa organizeze o singura grupa pentru toate fetele din categoriile 14-16-18 in loc de 3 grupe separate cum ar fi fost normal. Inaintea ultimei runde Cornelia (13) era pe podiumul categoriei de fete sub 14 ani cu sanse de a ocupa locul 1.

2004 Campionatul Mondial de sah pentru copii si juniori - World Youth Chess Championships

Submitted by ANdrei on Thu, 10/28/2004 - 12:19

A fost inaugurata pagina oficiala a campionatelor:
[url=http://www.greekchess.com/wycc2004/]WYCC 2004[/url]
Acolo se pot urmari in direct partidele de la primele mese pe fiecare categorie de varsta. Pentru Ionut accesati "Boys 14" iar pentru Alexandra "Girls 10". Din lotul Canadei mai face parte si romanca Cornelia Dinca "Girls 16" si moldoveanul (Chisinau) Arthur Calugar "Boys 10".
Am sa revin cu detalii.
Andrei

A 36-a Olimpiada de sah incepe pe 15 Noiembrie in Spania

Submitted by ANdrei on Wed, 10/13/2004 - 10:18

In competitia masculina sunt inscrise 140 de echipe in frunte cu Rusia (fara Kasparov), Ucraina, Israel..si terminand cu Malaesia, Nigeria si Insulele Virgine.

Echipa Romaniei pleaca ca a 19-a favorita si are componenta:
1 MMI Nisipeanu Liviu-Dieter 2687
2 MMI Nevednichy Vladislav 2552
3 MMI Marin Mihail 2511
4 MMI Parligras Mircea 2559
5 MI Lupulescu Constantin 2560
6 MMI Grigore George-Gabriel 2491

Unde
* MMI inseamna: mare maestru international (cel mai mare titlu pe care il poate obtine un sahist)
* MI inseamna : maestru international (o treapta mai jos de MMI)

Romanul Sebastian Predescu (16ani) termina pe locul 18 la Nationalele de Sah ale Canadei (seniori)

Submitted by ANdrei on Tue, 08/31/2004 - 14:48

Rezultat foarte bun a juniorului roman la editia de acest an a Campionatelor Nationale de Seniori reusind sa termine cele 9 runde cu 5.5 puncte si calificandu-se impreuna cu alti 5 jucatori la barajul pentru obtinerea titlului de Maestru Fide. Din nefericire dupa meciuriile de baraj a obtinut doar al 2-lea loc find sigurul jucator care a remizat cu castigatorul barajului.
La sfarsitul concursului a fost declarat cel mai bun jucator din Ontario si deasemenea a impartit locurile 1-2 pentru cea mai buna clasare a unui junior.

The best software to learn chess for kids (and not only) on clearance at Staples!

Submitted by ANdrei on Tue, 08/31/2004 - 12:09

"Learn to play CHESS with Fritz & Chesster" 14.97+TAX
Recomand acest program copiilor de +4 ani (pe cutie scrie pt copii de la 8 ani in sus dar sunt sigur ca si cei de 4 ani nu vor avea nici o problema... in special daca sunt romani ;-) )
Ca bonus se ofera un abonament pe un an la una dintre cele mai mari site-uri unde se joaca sah pe internet playchees.com in valoare de 20US$.
Sper sa puteti inca sa il gasiti (eu l-am cumparat de la Staples din Coquitlam/Lougheed Hway si cred ca era singurul)

Mai jos am copiat niste pareri despre acest program listate pe amazon.com

Rezultat fantastic pentru Vlad Gaciu la cel mai mare concurs de sah din BC din ultimii ani!

Submitted by ANdrei on Mon, 07/19/2004 - 11:25

Am marea bucurie sa anunt ca Vlad este unul din castigatorii categoriei sub 1500 (5 puncte din 10 partide) al celul mai mare concurs de sah organizat in ultimii ani in BC: Western Canadian Open.
Acest concurs a avut o participare extrem de valoroasa : 3 mari maestri (dintre care campioana europeana de anul trecut doamna Pia Cramling), un maestru international si 6 maestrii FIDE.